Rólunk írták – Másfél évszázados postáját ünnepli Csorvás

Békés Megyei Hírlap online, 2011. szeptember 13. – Előzetes beharangozó cikk a Békés Megyei Hírlap online felületén a csorvási posta jubileumi ünnepségéről.

Békés Megyei Hírlap online, 2011. szeptember 13.

Másfél évszázados postáját ünnepli Csorvás

Csorváson 150 éve, 1861-ben nyílt postahivatal. Az évforduló alkalmából ünnepi megemlékezést tartanak, és szombaton 10 órakor kiállítás nyílik a helyi művelődési házban.
A megemlékezést a Dél-alföldi Postatörténeti Alapítvány támogatásával a helyi posta dolgozói szervezik. A kiállítás a magyar posta és a bélyegkiadás történetét mutatja be, valamint ízelítőt ad Kass János, Kossuth-díjas grafikusművész bélyegtervezői munkásságából. Ünnepi köszöntőt mond Varga Dezső, a Magyar Posta Zrt. vezérigazgató-helyettese és Szilágyi Menyhért, Csorvás polgármestere. A kiállítás szeptember 17-től 25-ig 10-16 óra között tekinthető meg.

Az utak rossz állapota miatt Békés vármegyében egészen a XIX. század közepéig nem volt postakocsi-járat. Lovas küldönc hordta a megyéből a legközelebbi postaállomásra, Aradra a leveleket, kisméretű csomagokat. 1858. augusztus 1-jén nyitották meg az első, Békés vármegyén áthaladó postautat Szeged-Orosháza-Csaba-Gyula útvonalon. Ez a postaút Csorváson haladt keresztül, ahol először csak lóváltó állomás működött.

Postahivatal 1861-ben nyílt. Az első postamester Grimm Károly volt, őt Scholcz Ferenc expeditor követte. 1874-től Lukács Márton, majd a halála után felesége, Paraszka Anna lett a postamester (Paraszka Anna egyébként Kacsóh Pongrácz zeneszerző nagyanyja volt). Würth Zsigmond a következő postamester, akitől  1912 környékén Nuricsán Rózsa vette át a hivatalt. 1926-tól huga, Nuricsán Erzsébet, 1942-től Szeberényi Károly, 1944-től Révész István lett a postamester.

1946-ban Kovács Béla vette át a postahivatalt, aki 1973-ig vezette azt. 1973-tól Nyemcsok Pál, 1982-től Győri Jánosné volt a postavezető. 2000-től Gáspárné Megyeri Teréz irányítja a csorvási posta munkáját.